top

Start

9. Mistrzostwa Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, 10 -17 lipca 2016 r. Helsinki -Vantaa 2016, Finlandia

51 medali polskich zawodników po transplantacji narządów

Reprezentacja Polski

W dniach od 10 do 17 lipca 2016 r. polska reprezentacja pacjentów po transplantacji brała udział w 9. Mistrzostwach Europy Osób po Transplantacji i Dializowanych (European Transplant & Dialysis Sports Championships) w Helsinki -Vantaa w Finlandii.
W zawodach startowało 17 pacjentów po transplantacji narządów, w tym: 11 po przeszczepieniu nerki i 6 wątroby. Zawodnicy rywalizowali w: darcie, lekkiej atletyce, mini-maratonie, pływaniu, tenisie ziemnym i stołowym. Na startach w poszczególnych konkurencjach stanęło 370 uczestników z 23 krajów, w tym 91 kobiet.
Kolejny start naszych zawodników został uwieńczony dużym sukcesem. Reprezentacja Polski zdobyła 51 medali w tym: 17 złotych, 15 srebrnych i 19 brązowych.
Pierwsze miejsce w klasyfikacji krajów zajęła Finlandia przy liczbie 104 medali (67 zawodników), drugie Węgry 95 medali, (51 zawodników), trzecie Wielka Brytania 63 medale (26 zawodników). Polacy 51 medali (17 zawodników), VI miejsce.
Po raz pierwszy w historii startów w mistrzostwach międzynarodowych, poza granicami kraju, polscy zawodnicy zdobyli tak dużą liczbę medali.
Najlepszym zawodnikiem mistrzostw po raz drugi w historii startów został Polak, Dawid Zimkowski, który zdobył 7 złotych medali. 5 indywidualnie i 2 w sztafetach w pływaniu z kolegami.

IMG 4881

Dla informacji pierwszym polskim zawodnikiem, który osiągnął ten zaszczyt był Andrzej Lewandowski, w roku 2014.

Wszyscy walczyli bardzo ambitnie o każdą sekundę, centymetr czy piłkę. Atmosfera w czasie zawodów była bardzo przyjazna, ponieważ przez lata wspólnych startów nawiązują się międzynarodowe przyjaźnie.

Udział w zawodach międzynarodowych jest dla osób po przeszczepieniu wydarzeniem szczególnym. Każda z osób, które wzięły udział w rywalizacji ma swoją historię. Niejednokrotnie otarliśmy się o śmierć, bez przeszczepionego narządu nie byłoby nas wśród żywych – mówi Jan Stępniak z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji 9 lat po transplantacji nerki.


Ja jeszcze 6 miesięcy przed startem w ogóle nie brałam pod uwagę startu w mistrzostwach. Owszem pociąga mnie bakcyl zdobywania medali, ale jesienią bardzo pogorszył się stan funkcjonowania mojego organizmu i przeszczepionej nerki. Parametry krwi hemoglobiny były w granicach 6,3 mg, a nerki też mocno zawyżone. Byłam hospitalizowana. Zaczęto nawet sugerować dializę. Nie chciałam tego zaakceptować i rozpoczęłam za zgodą lekarz badania do przeszczepienia drugiej nerki. W swojej podświadomości nie poddałam się i po serii badań oraz wprowadzeniu odpowiedniego leczenia stan zdrowia zaczął sie poprawiać, a tym samym przybliżać perspektywa startu w zawodach. Półroczna przerwa w treningach, bóle kręgosłupa bardzo zmniejszyły moje możliwości wytrzymałościowe i siłowe, ale i tak cieszę się, że zdobyłam 4 medale: złoty w darcie i 3 brązowe w rzutach. Gdyby nie łączenie kategorii wiekowych z powodu małej liczby startujących, spokojnie miałabym na koncie jeszcze 2 złote medale w rzutach zamiast brązowe. Mimo to cieszę się, że pokonałam o 10 lat młodsze rywalki, nie będąc w pełni przygotowana do startów - powiedziała Krystyna Murdzek, prezes stowarzyszenia,15 lat po transplantacji nerki.
Artur Zychowicz po przeszczepieniu wątroby, dodał, że bardzo jest zadowolony ze swoich startów, ponieważ tak na serio rozpoczął je dopiero w lutym. Związane to było z końcowymi egzaminami na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi (od czerwca 2016 r. jest absolwentem medycyny). Ponadto miałem problemy z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Ciągłe biegunki i brak apetytu mocno mnie osłabiały. Nie poddawałem się. Postanowiłem obserwować swój organizm i modyfikować leczenie. Udało się. Przybrałem 10 kg na wadze i pełen nadziei rozpocząłem treningi. Bardzo dużo dał mi obóz sportowy w Kościelisku-Kirach. Na zawodach zdobyłem 3 medale i pobiłem swoje rekordy życiowe w biegu na 5000 m oraz w pływaniu na 50 m stylem motylkowym i 400 m zmiennym.

Klasyfikacja medalowa polskich zawodników po transplantacji narządów:
1. Zimkowski Dawid: 7 złotych medali w pływaniu w stylach: 50 m motylkowym, 50 m i 100 m grzbietowym, 200 m zmiennym, 50 m dowolnym) i 2 złote w sztafetach 4 x 50 m dowolnym i 4 x 50 m zmiennym z kolegami: Andrzejem Lewandowskim, Jarosławem Mazurowskim i Jakubem Janczewskim).
2. Haj Andrzej: 5 medali: 3 złote (bieg 200 m, skok wzwyż, skok w dal), srebrny w pchnięciu kulą i brązowy w rzucie dyskiem.
3. Bielik Monika: 4 medale: 2 złote: bieg na 100 m, darts, srebrny w rzucie piłeczką palantową i brązowy w biegu na 200 m
4. Lewandowski Andrzej: 7 medali: złoty w pływaniu na 50 m stylem klasycznym i 5 srebrnych w pływaniu w stylach: 50 m grzbietowym, 100 m klasycznym, 50 m i 100 m stylem dowolnym. 2 złote medale w sztafetach 4 x 50 m dowolnym i 4 x 50 m zmiennym z kolegami: Dawidem Zimkowskim, Jarosławem Mazurowskim i Jakubem Janczewskim).
5. Górski Krzysztof: 4 medale: złoty w rzucie piłeczka palantową, srebrny w rzucie oszczepem i 2 brązowe w: pchnięciu kulą i rzucie dyskiem.
6. Murdzek Krystyna: 4 medale: złoty w darcie, 3 brązowe w rzucie: oszczepem i piłeczką palantową oraz w pchnięciu kulą.
7. Królewicz Damian: 3 medale: złoty w chodzie sportowym na 5000 m i 2 brązowe: w biegu na 5000 m oraz drużynowo w biegu na 5000 m z kolegami: Zbigniewem Błońskim oraz Arturem Zychowiczem
8. Chojnacki Piotr: 1 medal złoty w tenisie ziemnym
9. Janczewski Jakub: 7 medali: 5 srebrnych w pływaniu stylami: 50 m klasycznym, 50 m i 100m dowolnym, 50 m motylkowym, brązowy: 100 m klasycznym oraz 2 złote w sztafetach 4 x 50 m dowolnym i 4 x 50 m zmiennym z kolegami: Dawidem Zimkowskim, Jarosławem Mazurowskim i Andrzejem Lewandowskim
10. Bojanowski Łukasz: 3 medale: srebrny w tenisie ziemnym i w biegu na 100 m oraz brązowy w skoku w dal.
11. Marciniak Andrzej: 2 medale: srebrny w chodzie sportowym na 5000 m i brązowy w darcie.
12. Mazurowski Jarosław: 3 medale: srebrny w pływaniu na 400 m stylem dowolnym i 2 złote w sztafetach 4 x 50 m dowolnym i 4 x 50 m zmiennym z kolegami: Dawidem Zimowskim, Jakubem Janczewskim i Andrzejem Lewandowskim
13. Błoński Zbigniew: 3 medale: brązowe w biegu na 5000 m i 1500 m oraz drużynowo w mini-maratonie na 5000 m z kolegami: Damianem Królewiczem i Arturem Zychowiczem.
14. Zychowicz Artur: 3 medale: 2 brązowe w pływaniu w stylach: 50 m motylkowym i 400 m zmiennym oraz brązowy drużynowo w mini-maratonie na 5000 m z kolegami: Damianem Królewiczem i Zbigniewem Błońskim).
15. Serejko Robert: 1 medal: brązowy w pływaniu na 50 m stylem klasycznym
16. Stępniak Jan: 1 medal: brązowy w pływaniu na 50 m stylem klasycznym
17. Blecharczyk Grzegorz: 1 medal: brązowy w tenisie ziemnym w debla z Łukaszem Bojanowskim.

Klasyfikacja wg złotych, srebrnych i brązowych medali zdobytych indywidualnie >>> pobierz

Klasyfikacja wg złotych, srebrnych i brązowych medali zdobytych indywidualnie, w sztafetach, grze podwójnej i drużynowo >>> pobierz

Należy podkreślić, że polscy zawodnicy startując w mistrzostwach w dofinansowywali swój udział w imprezie z własnych środków finansowych.
Mamy nadzieję, że w przyszłości pozyskamy życzliwych sponsorów, którzy sfinansują stary polskich pacjentów po transplantacji narządów i dializowanych.
Sportowcy po transplantacji narządów to grupa ludzi bardzo ambitnych i zaangażowanych w popularyzację aktywności fizycznej oraz ideę świadomego dawstwa narządów. Każdego dnia poza praca zawodową pokonują słabości związane z chorobą, aby przygotowywać się do zawodów i zdobywania medali. Zdobyte medale są wymiernymi efektami możliwości i rozwoju polskiej medycyny transplantacyjnej w kraju i za granicą.

Galeria zdjęć >>

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji podsumowującej Mistrzostwa:

prezentacja 9 etdsc

baner msit

Czytaj więcej...kliknij powyżej


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1111

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1111

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1111

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1111

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1111

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1111

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1111

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1111
kampania-drugie-zycie-w-roku-szkolnym-2016-2017 25 i 26 października 2016 r., w Światowym Dniu Donacji i Transplantacji, oficjalnie wystartowała kampania społeczna Drugie życie w Poznaniu i we Wrocławiu. Do akcji przystąpiło łącznie niemal 100 szkół...
i-halowe-igrzyska W dniach 3 i 4 grudnia 2016 r. w Brzeszczach k/ Oświęcimia odbywały się I Ogólnopolskie Halowe Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych. Honorowy Patronat nad imprezą...
ix-mistrzostwa-polski-dla-osob-po-transplantacji-i-dializowanych-w-strzelectwie-sportowym-20-22-pazdziernika-2016-r-jedlicze-k-krosna W dniach 20-22 października 2016 r. w Jedliczu k. Krosna odbyły się IX Mistrzostwa Polski dla Osób po Transplantacji i Dializowanych w strzelectwie sportowym. Organizacji zawodów...
bieg-po-nowe-zycie-ponownie-w-warszawie-polskie-stowarzyszenie-sportu-po-transplantacji-zaprasza-do-lazienek-krolewskich Pacjenci po transplantacji narządów: nerek, serca, wątroby i trzustki oraz Dawcy Rodzinni wraz z Prof. Andrzejem Chmurą, chirurgiem, transplantologiem, wiceprezesem i prezesem Zarządu PSST mgr...
9-mistrzostwa-europy-dla-osob-po-transplantacji-i-dializowanych-10-17-lipca-2016-r-helsinki-vantaa-2016-finlandia51 medali polskich zawodników po transplantacji narządów W dniach od 10 do 17 lipca 2016 r. polska reprezentacja pacjentów po transplantacji brała udział w 9. Mistrzostwach Europy...
xi-ogolnopolskie-igrzyska-osob-po-transplantacji-i-dializowanych-gdansk-18-22-05-2016-r  XI Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych 18-22 maja Gdańsk W dniach 18-22.05.2016 w Gdańsku odbyły się XI Ogólnopolskie Igrzyska dla...
oboz-sportowy-23-czerwca-do-3-lipca-2016-r-koscielisko-kiry-k-zakopanegoDofinansowanie zadania z zakresu rozwijania sportu osób niepełnosprawnych ze środków państwowego Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki.   W dniach od 23...

Sponsorzy & Partnerzy

 rochenavartisastellas1FMC_logo KROSNO valeant

więcej >>