Propagowanie świadomego oddawania narządów
do przeszczepu poprzez rozpowszechnianie
aktywności fizycznej i sportu.

 
fbtwitter 

 zycie2017

5 października 2017 r. - Konferencja "ŻYCIE Z ŻYCIA" Przeszczep Podkarpacie 2017
6 października 2017 r. warsztaty z lekarzami, Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jan Pawła II w Krośnie
6 października 2017 r. "Ćwicz dla zdrowia i sprawności" - zawody strzeleckie dla pacjentów po transplantacji i dializowanych w Jedliczu

 

5 października 2017 r. - Konferencja "ŻYCIE Z ŻYCIA" Przeszczep Podkarpacie 2017

W dniu 5 października 2017 r. w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odbyła się kolejna edycja wydarzenia "ŻYCIE Z ŻYCIA" Przeszczep Podkarpacie 2017.
Głównym jej celem było uświadamianie różnych grup społecznych dla ratowania życia ludzkiego poprzez transplantacje narządów i szpiku kostnego. W konferencji uczestniczyło 450 osób, w tym młodzież, nauczyciele, pielęgniarki i przedstawiciele innych zawodów.
Młodzież szkolna reprezentowana była przez szkoły z Miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego. Konferencję zaszczycili: Wiceprezydent Miasta Krosna, Bronisław Baran, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Jana Pawła II, Piotr Lenik i wojewódzki konsultant urologii, radny województwa podkarpackiego, dr n. med. Dariusz Sobieraj.
Bardzo interesujące wykłady wygłosili: Prof. dr hab. n. med. Andrzej Chmura, chirurg, transplantolog, dr n. med. Dorota Hawrylecka, hematolog, dr Marta Jezierska, mgr Ewa Zawilińska, krwiodawstwo, ks. dr Andrzej Chmura, mgr Krystyna Murdzek.

Zgromadzonym przybliżono tematy: transplantacji narządów i szpiku kostnego, honorowego dawstwa krwi, stanowisko Kościoła oraz jakość życia po przeszczepieniu. W dyskusji zadawano wiele pytań co świadczyło o zainteresowaniu w/w tematami. Mamy nadzieję, że zebrani przekażą otrzymaną wiedzę swoim znajomym i rodzicom oraz wezmą przykład z daru szpiku kostnego, Kamila Klatki. Dawcą szpiku kostnego z Krosna jest także Andrzej Zygar (dyrektor Rejonu Dróg i Mostów), którego szpik uratował pacjenta z Australii.

W czasie konferencji wspomniano osobę byłego dyrektora Banku PKOBP w Krośnie i przewodniczącego Rady Powiatu Krośnieńskiego, członka Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji, Edwarda Nowaka, społecznika i popularyzatora świadomego dawstwa narządów na Podkarpaciu od 2003 r. (Pan Edward Nowak z powodu ciężkiej choroby odszedł 2 stycznia 2017 r.)

Pierwszym etapem darowania z siebie dla drugiego człowieka był honorowy pobór krwi. Krew głównie oddawała młodzież i strażacy z Gminy Wojaszówka oraz Powiatu. Pobrano 28,35 l krwi. 48 dawców oddało krew po raz pierwszy, co świadczy o podkreśleniu ich dorosłości. Krew to dar życia. Dziękujemy za ten dar dla ratowania życia, jako pierwszego etapu do darowania w przyszłości narządów.
Koordynatorem poboru krwi był Sławomir Stefański, Wójt Gminy Wojaszówka, honorowy dawca od 19 lat. Oddał już prawie 40 l krwi. Dziękujemy za podstawienie krwiobusa przez Rejonowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Rzeszowa.


6 października 2017 r. warsztaty z lekarzami, Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jan Pawła II w Krośnie

Kontynuacją działań na rzecz zwiększenia liczby pobrań na Podkarpaciu w dniu 6 października 2017 r. były warsztaty z lekarzami: anestezjologami, neurologami, chirurgami, kapelanami i pielęgniarkami w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie, w którym od kilku lat nie ma pobrań narządów. Moderatorem warsztatów był dr n. med. Dariusz Sobieraj. Lekarzami zachęcającymi do pobrań narządów byli: Prof. dr hab. n. med. Andrzej Chmura z Klinki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, ze Szpitala Dzieciątka Jezus z Warszawy. i dr Marta Jezierska, anestezjolog ze Szpitala Św. Rafała z Krakowa.
Aktywizacja lekarzy w szpitalach jest konieczna, ponieważ województwo podkarpackie jest na ostatnim miejscu w Kraju, z liczbą 1,9 dawcy na 1 mln mieszkańców (roku 2016 było 7,5 dawcy/mln). Jest to katastrofalny wynik w porównaniu do roku 2016 i średniej krajowej 14,5 dawcy na 1 mln mieszkańców.

W czasie konferencji wspomniano osobę byłego dyrektora Banku PKO BP w Krośnie i przewodniczącego Rady Powiatu Krośnieńskiego, członka Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji, Edwarda Nowaka, społecznika i popularyzatora świadomego dawstwa narządów na Podkarpaciu (Pan Edward Nowak z powodu ciężkiej choroby odszedł 2 stycznia 2017 r.)

Konferencja była pod honorowymi patronatami: Prezydenta Miasta Krosna i Starosty Krośnieńskiego.
Patronaty medialne objęli: TVP 3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Tygodnik Nowe Podkarpacie i portal internetowy terazKrosno.pl
Obsługa medialna: TV Obiektyw z Krosna, TV Południe z Jasła

Dziękujemy wszystkim darczyńcom i partnerom za wsparcie finansowe i barterowe. Dzięki ich życzliwości i zrozumieniu działań na rzecz ratowania życia ludzkiego konferencja się odbyła.
Byli nimi: Urząd Miasta w Krośnie, Starostwo Powiatowe w Krośnie, Bank PKO BP, Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych z Krosna, Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie, Gmina Wojaszówka, SPLAST Jedlicze, Rejon Budowy Dróg i Mostów, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie, Zielony Koszyk, Cukiernia Jedlicze, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich.


6 października 2017 r. "Ćwicz dla zdrowia i sprawności" - zawody strzeleckie dla pacjentów po transplantacji i dializowanych w Jedliczu

Dla podkreślenia celowości uświadamiania społeczeństwa dla ratowania życia ludzkiego poprzez transplantację narządów w dniu 6 października 2017 r odbyły się zawody strzeleckie dla pacjentów po transplantacji i dializowanych w Jedliczu pod nazwą "Ćwicz dla zdrowia i sprawności".
To pacjenci są najbardziej wiarygodnym żywym świadectwem, że warto świadomie oddawać i pobierać narządy do przeszczepu.

 

 1procent

Rozliczenie PIT we współpracy z
Instytutem Wsparcia
Organizacji Pozarządowych
 
w ramach projektu PITax.pl dla OPP

 

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom

Wydarzenia

15 Bieg po Nowe Życie
15 Bieg po Nowe Życie

15. Bieg po Nowe Życie, 7 września 2019 r. Warszawa, Wilanów Pacjenci po transplantacji narządów z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji po raz 15. wystartują w Biegu po Nowe Życie, dając żywe świadectwo, że transplantacja jest najlepszą i najefektywniejszą metodą ratowani [ ... ]

XXII Światowe Igrzyska po Transplantacji
XXII Światowe Igrzyska po Transplantacji, Newcastle, 17-24 sierpnia 2019 r. Wielka Brytania, Zdobyto 28 medali, 11 złotych, 9 srebrnych,8 brązowych. Team manager: Prof. Andrzej Chmura, mgr Krystyna Murdzek

XXII Światowe Igrzyska po Transplantacji, Newcastle, 17-24 sierpnia 2019 r. Wielka Brytania, Zdobyto 28 medali, 11 złotych, 9 srebrnych,8 brązowych. Team manager: Prof. Andrzej Chmura, mgr Krystyna Murdzek

Mistrzostwa Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych

Mistrzostwa Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, 17-24 czerwca 2018 r. Cagliari, Sardynia, Włochy 42 medale zawodników po transplantacji Polscy zawodnicy po transplantacji narządów po raz kolejny udowodnili, że należą do czołówki europejskiej. Zdobyli 42 medale, w tym: 1 [ ... ]

XIII Ogólnopolskie Igrzyska po Transplantacji i Dializowanych

XIII Ogólnopolskie Igrzyska po Transplantacji i Dializowanych,
17-20 maja 2018 r. Bełchatów Impreza dofinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, Fresenius Medical Care Polska, Urzędu Miasta Bełchatowa, Starostwa Bełchatowskiego, Darowizn 1% i wpłat własnych.

XI Ogólnopolskie ZImowe Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, 25 lutego - 2 marca 2018 r., Zakopane, Witów, Kiry
XI Ogólnopolskie ZImowe Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, 25 lutego - 2 marca 2018 r., Zakopane, Witów, Kiry


  W dniach od 25 lutego do 2 marca 2018 r. odbyły się XI Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych połączone z konsultacją narciarską z narciarstwa alpejskiego i biegowego. W imprezie uczestniczyło 37 osób, w tym 25 pacjentów p [ ... ]

Partnerzy

ideau


logo biorcy

Bieg po nowe życie

nordic

Jak pomóc?

 

Darczyńcy:

sponsorzy 2

więcej >>>

Please publish modules in offcanvas position.