Propagowanie świadomego oddawania narządów
do przeszczepu poprzez rozpowszechnianie
aktywności fizycznej i sportu.

 
fbtwitter 

Stan przeszczepiania narządów w Polsce. Popularyzacja idei transplantacyjnej w imprezach masowych, luty 2013 r.

Koordynacją przeszczepiania narządów w Polsce zajmuje się Centrum Organizacyjno – Koordynacyjne ds. Transplantacji POLTRANSPLANT w Warszawie.

Aktualnie w kraju na przeszczepienie narządu oczekuje 2369 osób . Najwięcej pacjentów oczekiwało na przeszczep nerki – 1626 osób, następnie 446 osób na serce i 229 na wątrobę. Dla wszystkich chorych to jedyna szansa na nowe życie.

W roku 2012 pomimo rekordowej liczby przeszczepień – 1546 (od zmarłych)  i tak nie można było podarować  życia wszystkim ze skrajną niewydolnością narządów, zgłoszonych do przeszczepu. W porównaniu do roku 2011 liczba przeszczepień od zmarłych wzrosła o 133. Z kolei liczba przeszczepionych narządów od żywych w roku 2012 wniosła - 64, w tym 51 nerek i 13 fragmentów wątroby (dane Poltransplantu z grudnia 2012 r.). Stanowi to zaledwie 4,14 % wszystkich przeszczepionych narządów w Polsce. Przeszczepy od żywych dawców to duża szansa na zmniejszenie się liczby oczekujących na transplantację.  

Bardzo dobrą formą popularyzacji przeszczepów rodzinnych wśród lekarzy jest program „Żywy Dawca Nerki” , którego inicjatorem jest Profesor Andrzej Chmura. Natomiast wśród społeczeństwa aktywni żywi rodzinni dawcy, jakim jest m.in. Przemysław Saleta. Jego inicjatywa masowej imprezy na rzecz  edukacji, zdrowia i sportu z koncepcją  w zakresie transplantacji z udziałem pacjentów – sportowców po przeszczepieniu narządów, artystów, sportowców, dziennikarzy i sponsorów przyczynia się do  aktywizacji mieszkańców Polski, do gotowości dzielenia się życiem.  Jest to bardzo dobry przykład do naśladowania.

Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy imprezy „BIEG PO NOWE ŻYCIE” w Wiśle w 2013 r. przyczynią się do rozpowszechniania świadomego dawstwa narządów w swoich środowiskach poprzez przekazywanie wiedzy i „Oświadczeń Woli”, karty dobrowolnego darowania narządów na wypadek śmierci.

Niech przyświeca nam  hasło:

„Podaruj Życie drugiemu, skoro sam nie będziesz mógł już żyć!”

 

Projekt realizowany przez Public Format. Ogromną rolę w uświadamianiu społeczeństwa odgrywa nagłośnienie problemów transplantacji oraz żywych świadectw Biorców i Dawców Rodzinnych przez media.

Poniżej „Oświadczenie Woli” Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji.

 osw_frontosw_tyl

Na stronie internetowej: http://www.poltransplant.org.pl można uzyskać wszystkie informacje nt. przeszczepiania narządów, komórek i tkanek.

Krystyna Murdzek – 11 lat po transplantacji nerki.

Please publish modules in offcanvas position.