Propagowanie świadomego oddawania narządów
do przeszczepu poprzez rozpowszechnianie
aktywności fizycznej i sportu.

 
fbtwitter 

V i VI dzień 8. Mistrzostw Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych (lekka atletyka,darts)

Przeszczep okazją na nowe życie

Królowa sportu - lekkoatletyka - to emocje sportowe z jakimi zmierzyli się zawodnicy z 22 krajów Europy przez ostatnie dwa dni mistrzostw.

Na stadionie krakowskiej AWF kobiety i mężczyźni startowali w następujących konkurencjach: chód na 5000 m i 3000 m, 1500 m, 800 m, 400 m, 200 m, 50 m, rzut oszczepem, rzut piłeczką palantową, rzut dyskiem, pchnięcie kulą skok w dal, oraz skok wzwyż i sztafeta 4 x 100 m mężczyzn – tak przedstawia się lista sportów lekkoatletycznych z jakimi zmierzyli się zawodnicy 8. Mistrzostw Europy dla Osób Dializowanych i po Transplantacji.

Te trudne i wyczerpujące konkurencje z jakimi zmierzyły się głównie osoby po transplantacji, to nie lada wysiłek dla organizmu. Jak zatem wpływa sport na ludzi po przeszczepach czy dializowanych. - Sport i aktywność fizyczna, generalnie jest niezwykle istotna zarówno dla osób dializowanych jak i po przeszczepie. Jako kadra medyczna i jako lekarze – wspólnie z kolegami, staramy się upowszechniać aktywność fizyczną wśród osób dializowanych, bo to wprowadza tzw. dobrostan do ich życia i lepszą jego jakość. Natomiast dla osób po przeszczepie, to możliwość pełnej rehabilitacji i przejścia do wyższego stadium, którym jest uprawianie sportu w sposób amatorski wprawdzie jeszcze, ale uprawiany regularnie i z wynikami zbliżonymi nawet do tych wyczynowych – mówi prof. Bolesław Rutkowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, a zarazem były Kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Osiągnięcia zawodników po przeszczepach i dializowanych podczas tegorocznych ME, przerosły oczekiwania wszystkich, a oglądanie z jak wielką pasją walczą w każdej konkurencji, było podziwem dla niejednego obserwatora, czy lekarza. - Sport powoduje u pacjentów po transplantacji, że przeszczep staje się nie tylko okazją na nowe życie, ale też jest osiągnięciem wyższego pułapu życia. Dlatego też, ci ludzie sprawdzają się właśnie poprzez sport. Dla nas jako kadry medycznej, uczestniczącym w tym całym procesie przeszczepiania, to ogromna satysfakcja, kiedy widzimy, że te osoby nie tylko odzyskują zdrowie, biorą normalny udział w życiu rodzinnym, czy społecznym, ale idą piętro wyżej uprawiając sport nawet w sposób wyczynowy – opowiada prof. Bolesław Rutkowski.

Osoby po przeszczepach i dializowani, podczas uprawiania sportu wyczynowo powinny zwracać uwagę na stopniowe zwiększanie intensywności treningów. Dłuższy trening znacznie bardziej skłania do ekstremalnych wysiłków, na co powinni być przygotowani, jak również mieć dobrze przeprowadzoną rozgrzewkę przed zawodami. - Osoby dializowane powinny przystępować do zawodów najlepiej po dializie, dlatego bo wysiłek sportowy może wyzwolić wyrzut potasu, co może być groźne nie tylko dla zdrowia ale i dla życia – mówi prof. Rutkowski.

Wielu gości i sponsorów odwiedzało codziennie krakowski AWF. Spotkania z zawodnikami, były nie lada wyzwaniem dla zdrowych osób. Na każdym kroku dawało się odczuć emocje związane z bezpieczeństwem a to ze strony opieki medycznej, czy kibiców. - Nie dane mi było od początku być na mistrzostwach. Oceniam je jednak jako wspaniałą sportową rywalizację, gdzie widać na każdym kroku ludzi z różnej części Europy, w których jest ogromny i pozytywny duch rywalizacji. Cieszę się także, że te mistrzostwa miały miejsce w Polsce. Widać tu nie tylko wspaniałą atmosferę, ale i wspaniałą organizację. Dlatego na ręce organizatorów chciałam złożyć szczególne podziękowania, natomiast wszystkim zwycięzcom składam gratulacje – mówi Elżbieta Bojanowska z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Patronat honorowy objęli: Minister Sportu i Turystyki - Andrzej Biernat, Minister Pracy i Polityki Społecznej - Władysław Kosiniak-Kamysz, Polski Komitet Olimpijski oraz Prezydent Miasta Krakowa - Jacek Majchrowski. Patronat medialny nad imprezą sprawują TVP Kraków, Radio Kraków, portal www.kraków.pl oraz Agencja reklamowa AMS.

Agnieszka Piwko

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

05005

Please publish modules in offcanvas position.