Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji (skrót: PSST) zostało powołane do życia 14 lipca 2005 roku. Jesteśmy organizacją o statusie pożytku publicznego. W roku 2024 minęło 19 lat działalności stowarzyszenia. Siedzibą stowarzyszenia jest Iwonicz-Zdrój na Podkarpaciu. Misją stowarzyszenia jest propagowanie świadomego dawstwa narządów, poprzez rozpowszechnianie aktywności fizycznej i sportu w środowisku osób po transplantacji.
Głównymi prekursorami założenia stowarzyszenia byli: Prof. dr hab. n. med. Andrzej Chmura (chirurg, transplantolog) i mgr Krystyna Murdzek (nauczyciel wychowania - fizycznego, trener I klasy narciarstwa biegowego), u której dokonał 2 razy przeszczepienia nerki.
Organizacja nasza powstała z inicjatywy części członków Komitetu Organizacyjnego Światowych Zimowych Igrzysk dla Dzieci po Transplantacji – Nicholas Cup 2005, które odbyły się w Zakopanem. Była to pierwsza zorganizowana impreza w Polsce na rzecz osób po transplantacji narządów i to z całego świata.
Stowarzyszenie prowadzi dla wszystkich zrzeszonych działalność sportową, rekreacyjną i rehabilitacyjną. Pomaga ono wszystkim, którzy chcą, przez swój aktywny udział w sporcie, promować ideę przeszczepiania, jako najlepszego sposobu leczenia niewydolności narządów.
Organizujemy imprezy ogólnopolskie, zajęcia sportowe, konferencje i spotkania z lekarzami i z młodzieżą. Startujemy w imprezach międzynarodowych: Mistrzostwach Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych i Igrzyskach Światowych dla Osób po Transplantacji. Powołujemy reprezentacje Polski na imprezy międzynarodowe. Startowaliśmy w krajach europejskich oraz w: Kanadzie, Australii, Tajlandii, Republice Południowej Afryki i Argentynie. Należymy do Federacji w Europie i na świecie.
Zawody organizujemy w lekkiej atletyce, pływaniu, tenisie stołowym, ziemnym, darcie, strzelectwie sportowym, narciarstwie alpejskim i biegowym.
Od 2005 r. w kraju zorganizowaliśmy: 19 ogólnopolskich igrzysk w edycji letniej, 15 edycji zimowych, 4 turnieje w tenisa ziemnego, 14 edycji Mistrzostw Polski w strzelectwie sportowych, 24 edycje zorganizowanych zajęć sportowych, 17 razy startowaliśmy w imprezach międzynarodowych. Imprezy organizujemy w różnych miastach w Polsce, aby promować świadome dawstwo narządów.
Prowadzimy działalność wydawniczą, np. wydano "Sport Osób po transplantacji i dializowanych" oraz „Rola sportu w rehabilitacji w okresie przed i po transplantacyjnym” autorstwa: Prof. Andrzeja Chmury i mgr Krystyny Murdzek.
Aktywnie promujemy transplantację w wydarzeniu "Bieg po Nowe Życie", od 2011 roku.
Największym osiągnięciem stowarzyszenia jest organizacja 8 Mistrzostw Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, które odbyły się w Krakowie, w dniach od 16 do 23 sierpnia 2014 r. Polska reprezentacja zajęła II miejsce na 22 startujące kraje zdobywając 139 medali, w tym 28 dzieci.
Dwaj nasi zawodnicy w latach 2014 i 2016 byli najlepszymi zawodnikami Mistrzostw Europy. Byli to Andrzej Lewandowski i Dawid Zimkowski.
W latach 2004 - 2023 reprezentacja Polski zdobyła 620 medali (w tym 54 dzieci) w imprezach międzynarodowych.
Sport po transplantacji wśród dzieci i osób dorosłych w Polsce pomaga w pełni powrócić do aktywnego życia. Jesteśmy pewni, że nasz wspólny wysiłek pomoże przełamać wiele barier społecznych i psychologicznych, i poprzez krzewienie oświaty o przeszczepianiu, przyczyni się do zwiększenia liczby narządów, pozyskiwanych do transplantacji w Polsce, poprzez żywe świadectwo pacjentów.
Stowarzyszenie przyjęło hasło przewodnie „Przeszczep to nowe życie”
(autor: Prof. Andrzej Chmura)
i gorąco zachęca do aktywnego udziału i współpracy wszystkich po przeszczepieniu narządu oraz każdą osobę popierającą ideę transplantacyjną.
więcej o nas: na Facebooku: Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji.
Mgr Krystyna Murdzek- Prezes stowarzyszenia
Prof. dr hab. med. Andrzej Chmura,chirurg, transplantolog