Propagowanie świadomego oddawania narządów
do przeszczepu poprzez rozpowszechnianie
aktywności fizycznej i sportu.

 
fbtwitter 

VII Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych w lekkiej atletyce, tenisie, tenisie stołowym i pływaniu,Kampania „Tak dla Transplantacji” Przeszczep Podkarpacie 2012, 1 – 2 czerwca 2012 r., Krosno

Honorowy Patronat nad imprezą objęli: Prezydent Miasta Krosna i Pani Poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Łukacijewska.

 

img_2260W ramach Kampanii odbyły się:

1. VII Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych

2. Konferencja dla młodzieży

3. Spotkanie Pana Profesora Andrzeja Chmury i dr n. med. Tomasza Jakimowicza z lekarzami       Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II.

 

W zawodach wzięło udział 50 zawodników, w tym 3- ech ze Słowacji. W zawodach wzięli udział pacjenci po Transplantacji narządów, dializowani oraz członkowie ich rodzin wraz z osobami popierającymi ideę transplantacyjną na czele z dr Agnieszką Żmijewską – lekarzem anestezjologiem, koordynator transplantacyjny ze Szpitala Wojskowego 114 w Przemyślu.

Startowano w 4 dyscyplinach sportowych, w: lekkiej atletyce, tenisie ziemnym, stołowym i w pływaniu. Każdy zawodnik mógł wystartować w5 konkurencjach (poza osobami towarzyszącymi).

Wielu z nich to medaliści Światowych Igrzysk po Transplantacji i Europejskich Igrzysk dla osób po Transplantacji i Dializowanych (na Światowych Igrzyskach nie ma dializowanych), jak Mirosław Burski z Łodzi, Piotr Chojnacki z Kruszwicy, Grzegorz Blecharczyk z Sanoka, Iwona Glazar z Krosna, Krystyna Murdzek z Iwonicza Zdroju, Andrzej Marciniak z Bydgoszczy i inni.

Zawodnicy przyjechali z różnych miast Polski, tj. Słupska,  Łodzi, Bydgoszczy, Częstochowy, Kruszwicy, woj. dolnośląskiego, pomorskiego, lubelskiego, mazowieckiego i z Podkarpacia.

Bardzo cieszymy się z udziału ponad 300 uczniów w konferencji dla młodzieży w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Bardzo zależy nam na przekazywaniu wiedzy na temat świadomego dawstwa narządów młodemu pokoleniu. Wykłady wygłosili: Prof. Andrzej Chmura (temat: Przeszczepianie narządów w Polsce),  dr n. med. Tomasz Jakimowicz (temat: Przeszczepy rodzinne),  mgr Robert Kowalski, socjolog (temat: Świadome dawstwo narządów metodą ratowania życia ludzkiego) i mgr Krystyna Murdzek, prezes PSST (temat: Sport po Transplantacji narządów).

W czasie konferencji podziękowano Pani Poseł do Parlamentu Europejskiego, Elżbiecie Łukacijewskiej i Panu wice – Prezydentowi, Bronisławowi Baranowi za poparcie i wsparcie tak szlachetnej idei, jaką jest świadome darowanie narządów do przeszczepienia.

W czasie konferencji udekorowano także pucharem 12 –letniego Marka Husara, chłopca, który w światowych zawodach narciarskich o Puchar Nicholas Cup w Szwajcarii, w 2012 r., zdobył złoty medal i pokonał 35 kolegów z całego świata (narciarstwo alpejskie).

W czasie zawodów wyselekcjonowano nowe talenty na 8 Europejskie Igrzyska Kraków 2014.

Byli nimi: Piotr Brejnak, Mateusz Rzeźnik, Tomasz Klos, Maciej Turowski, Adam Raszkiewicz oraz Krzysztof Górski i Marek Husar (pływanie).

Serdeczne podziękowania dla sponsorów imprezy, dzięki którym  wsparciu była możliwa realizacji Kampanii „Tak dla Transplantacji” Przeszczep Podkarpacie 2012

Byli nimi:

Urząd Miasta w Krośnie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji,  Urząd Marszałkowski z Rzeszowa, Firma Farmaceutyczna ASTELLAS PHARMA Sp. z o.o. z Warszawy, PGNiG Sanok, Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie, P.W. WENTA Sp. z o.o. O/Krosno,SPLAST Sp. z o.o. i Krośnieńskie Fabryki Mebli KROFAM Sp. z o.o. 

Gorące podziękowania dla osób bezpośrednio zaangażowanych w organizację merytoryczną i sportową. Byli to z-ca Naczelnika Wydziału Kultury i Sportu UM w Krośnie, Grzegorz Półchłopek, dyr. Antoni Dębiec (dyrektor MOSiR-u), Roman Żdan (kierownik stadionu lekkoatletycznego), Maciej Maculski (prezes Okręgowego Związku Tenisa Stołowego) i Bogdan Bukowczyk (dyrektor Zespołu Krytych Pływalni) oraz wszystkim sędziom sportowym, którzy w strugach deszczu sędziowali naszym zawodnikom.

Dziękujemy także Telewizji OBIEKTYW z Krosna za udokumentowanie przeżyć naszych członków, oraz za Patronaty medialne TVP Rzeszów, PR Rzeszów i Gazecie Codziennej „Nowiny” w celu przekazu medialnego.

 

W imieniu Zarządu – Krystyna Murdzek (prezes)

Please publish modules in offcanvas position.