Propagowanie świadomego oddawania narządów
do przeszczepu poprzez rozpowszechnianie
aktywności fizycznej i sportu.

 
fbtwitter 

Ceremonia Otwarcia 8. Mistrzostw Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, 16 sierpnia 2014 r., Rynek Główny w Krakowie

LOGOTYP RGB maleKraków, 17.08.2014


INFORMACJA PRASOWA


Nie zabieraj swoich narządów do nieba


Pod tym hasłem ceremonią otwarcia na Rynku Głównym w Krakowie, rozpoczęły się 8. Mistrzostwa Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych. Krakowski Rynek przywitał 464 sportowców z 22 krajów Europy.


Aby tradycji stało się zadość, w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa, zawodników przywitał społeczny doradca prezydenta do spraw młodzieży - ks. Andrzej Augustyński. – Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji jest organizacją niezastąpioną. Jej członkowie od niemal 10 już lat przekonują, że warto dzielić się życiem, warto dołączyć do grona dawców narządów, których w naszym kraju wciąż jest zbyt mało. Jesteśmy dumni, że właśnie nasze miasto jest gospodarzem tak ważnego i prestiżowego wydarzenia.


W zawodach udział wezmą zawodnicy z 22 krajów świata: Austrii, Belgii, Cypru, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Republiki Czeskiej, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Węgier, Włoch.


Celem Mistrzostw Europy, jest obok rozegrania zawodów sportowych osób po transplantacji oraz dializowanych, także apel do społeczeństwa w imieniu oczekujących na narządy. To chęć zaszczepienia w ludzkiej świadomości, jak ważną decyzją jest dzielenie się własnymi narządami w razie potrzeby dla drugiej osoby. - Mistrzostwa dają nam świetną okazję do świętowania życia poprzez sport i wydarzenia kulturalne. Wszyscy stanęliśmy wobec tego samego problemu, by nauczyć się jaka jest prawdziwa wartość życia i co to znaczy otrzymać drugą szansę na życie. Mimo, że w czasie zawodów walczymy bardzo serio o zwycięstwo, to po ich zakończeniu przychodzi czas na wymianę uśmiechów i uścisków. Wtedy zdajemy sobie w pełni sprawę, że wszyscy jesteśmy zwycięzcami. Jestem pewna, że te Mistrzostwa przyniosą nie tylko osiągnięcia sportowe, świadomość problemu transplantologii, ale też będą miały wpływ na zwiększenie donacji narządów do przeszczepienia – tak przywitała uczestników Judit Berente, Prezydent Europejskiej Federacji Sportowców po Transplantacji i Dializowanych – sama będąca zawodniczką drużyny węgierskiej po przeszczepieniu nerki.


Całe przedsięwzięcie doszło do skutku, dzięki ludziom o wielkim sercu i umiejętnościach, a także z ogromną charyzmą i pasją. Taką też osobą wśród Komitetu Organizacyjnego jest prof. Andrzej Chmura. Na co dzień Kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala im. Dzięciątka Jezus w Warszawie, z zawodu chirurg transplantolog. – Wszyscy po przeszczepieniach są tutaj dzięki żywym dawcom, którzy są tu także razem z nami. Ale pamiętamy zawsze o tych, którzy byli dawcami po swojej śmierci. Dziś jak zawsze podtrzymuję pamięć o tych osobach. To Ci, którzy pozwolili nam na drugie życie. To wielki honor być organizatorem tego przedsięwzięcia. Mamy wielką nadzieję, zainteresować naszą imprezą społeczeństwo polskie, aby pokazać jak ważna jest transplantologia dla ratowania ludzkiego życia, by szybciej umożliwiać osobom z niewydolnością narządów powrót do normalnego życia, włącznie  z uprawianiem sportu. Nasi sportowcy dzisiaj są żywym dowodem na to, że jest to prawda – mówił prof. Andrzej Chmura, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego 8 ME Osób po Transplantacji i Dializowanych.   


Następnie Komitet Organizacyjny w osobach  prof. Andrzeja Chmury i Krystyny Murdzek, rozpoczęli Mistrzostwa poprzez wypuszczenie dwóch białych gołębi, jako symbol pokoju, nadziei i miłości, a w przypadku dla osób biorących udział w zawodach, gołębie były symbolem dawców i biorców.


Dzięki takim ludziom i imprezom, życie staje się jeszcze większą wartością, bo jest wiara i jest dążenie do celu. Na liście oczekujących na przeszczep w ostatnich dwóch latach było odpowiednio 2350 w 2012 roku i 1450 w 2013 roku. Niestety szereg problemów z jakimi boryka się transplantologia w Polsce nie pozwala na zwiększenie liczby przeszczepień. Co prawda ostatnie dwa lata można uznać za sukces, gdyż zamknęły się liczbą 1536 przeszczepień, w tym 1076 nerek, 318 wątrób, 87 serc, 37 trzustek, i 17 płuc. To jednak wciąż za mało.


Kampanię 8. Mistrzostw Europy wspierają politycy, sportowcy, aktorzy i piosenkarze. Wśród nich znaleźli się między innymi Elżbieta Łukacijewska, Przemysław Saleta, Grzegorz Sudoł, Anna Dymna, Jarosław Jakimowicz, Sabina Sago, a także Paweł Kukiz, który obecny był na krakowskim rynku wraz ze sportowcami. - Nie miałem pojęcia, że taka sytuacja dotknie i moją rodzinę. Od 14 lat obserwuję i uczestniczę z całą rodziną w tej „przygodzie”. Jestem szczęśliwy, że zmienia się nasza świadomość na temat transplantacji – swoim problemem podzielił się Paweł Kukiz, którego córka miała już dwa razy przeszczepienie nerki. Jego piosenka „Miasto budzi się” znalazła się na teledysku wspierającym cała kampanię pn. „Nie zabieraj swoich narządów do nieba”.


Organizatorzy mają nadzieję, że impreza skupi uwagę polskiego społeczeństwa, Ministra Zdrowia, a także polskiego rządu - na problemie jakim jest transplantologia. Mają także nadzieję, że inicjatywa ta, stanie się pozytywnym impulsem do przeznaczenia większych środków finansowych dla tej dziedziny medycyny.


Agnieszka Piwko

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Ceremonii Otwarcia (kilknij w obrazek)

zdjecia 8ME krk

 

 

Please publish modules in offcanvas position.