Propagowanie świadomego oddawania narządów
do przeszczepu poprzez rozpowszechnianie
aktywności fizycznej i sportu.

 
fbtwitter 

II dzień 8. Mistrzostw Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych (badminton, pływanie)

Badminton i pływanie – to główne konkurencje drugiego dnia 8. Mistrzostw Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, które od 16 sierpnia rozpoczęły się najpierw od ceremonii otwarcia na Rynku Głównym w Krakowie, następnie na co dzień rozgrywają się na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

W zawodach oprócz prawie 400 zawodników, którzy startują w poszczególnych konkurencjach, uczestniczą wolontariusze. To dzięki nim, ekipy z 22 krajów Europy czują się bezpiecznie. Pracuje z nami 40 wolontariuszy. Są to studenci krakowskiej AWF z Wydziału Rehabilitacji Ruchowej oraz Wydziału Turystyki i Rekreacji. Do pomocy przy zawodach zgłaszali się dobrowolnie. Informacja wywieszona była na naszych stronach uczelnianych od momentu podpisania umowy o współpracy w organizacji tych zawodów pomiędzy rektorem tej uczelni a Polskim Stowarzyszeniem Sportu po Transplantacji. Wolontariusze, którzy się do nas zgłosili, mają podpisane umowy wolontariackie. Na miejscu zapewniamy im zakwaterowanie i wyżywienie, a także stroje w zależności od funkcji jakie pełnią. Studenci pomagają w wykonywaniu masaży, są przewodnikami, opiekunami ekip, wydają wodę, jednym słowem są bardzo pomocni przy zawodach – mówi dr Paweł Żychowicz, członek Komitetu Organizacyjnego 8. ME – opiekun wolontariuszy, na co dzień pracownik AWF w Krakowie. Studenci z pełną odpowiedzialnością wykonują swoje zadania, a pomoc przy tych zawodach jest dla nich jednocześnie formą praktyki zawodowej.

W drugim dniu mistrzostw odbyły się dwie konkurencje sportowe - pływanie i badminton.

- Zaskoczyła nas dzisiaj punktualność, począwszy od rozpoczęcia po zakończenie -podczas zawodów pływackich, a to trudne zadanie do wykonania. Zauważyliśmy też z organizatorami, że dzisiejsze zawody przypadły do gustu startującym. Na trybunach było mnóstwo kibiców - członkowie teamów dopingowali swoich podopiecznych – mówi Paweł Potoczek – współorganizator programu sportowego podczas 8. ME dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, odpowiedzialny za część dyscyplin sportowych, które są w programie tegorocznych mistrzostw organizowanych w Krakowie, na co dzień pracownik AWF, a zarazem wiceprezes klubu sportowego AZS AWF KRAKOW.

Obserwując same zawody, widać, że niektóre osoby miały do czynienia z pływaniem w formie sportowej. - Są tu pierwsze, drugie i trzecie miejsca, ale uważam, że tak naprawdę to wszyscy zawodnicy są zwycięzcami. Chciałbym pogratulować wszystkim startującym w zawodach pływackich świetnej formy i dobrych wyników – mówi Paweł Potoczek. Trzeba jednak podkreślić, że Polska drużyna dominowała na pływalni i zdobyła aż 29 medali.

Cały sztab organizacyjny, który pracuje przy zawodach zaskoczyła atmosfera jaka panuje wśród startujących drużyn. Kibicowanie i wspieranie swoich zawodników, można obserwować na wszystkich obiektach.

Badminton, to kolejna dyscyplina sportowa, która odbyła się w drugi dzień zawodów na obiektach AWF'u. Hala sportowa, która na co dzień jest halą tenisową, dziś została zaadaptowana jako arena do badmintona. - Mamy przygotowane 3 profesjonalne korty ze specjalną nawierzchnią pod rozgrywki badmintona. Miłym i pozytywnym zaskoczeniem była ogromna liczba zawodników, którzy zgłosili się do tej dyscypliny sportowej. Zagrali oni dziś naprawdę na wysokim poziomie.

Rywalizowali w kategoriach wiekowych zgodnie ze zgłoszeniami, czyli grali singliści i singlistki oraz deble obu płci , a także mixy czyli pary mieszane – mówi Paweł Potoczek odpowiedzialny za rozgrywki w tej dyscyplinie sportowej.

Pod względem zdrowotnym, w drugi dzień zawodów nie odnotowano żadnych zgłoszeń medycznych. Dla pełnego bezpieczeństwa, funkcjonuje tu zabezpieczenie medyczne 24 h na dobę.

Przy każdej dyscyplinie zawodnicy mają możliwość skorzystania z masażu – co w dniu dzisiejszym skwapliwie wykorzystywali szczególnie na pływalni.

Agnieszka Piwko

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć (kilknij w obrazek)

02

Please publish modules in offcanvas position.