Propagowanie świadomego oddawania narządów
do przeszczepu poprzez rozpowszechnianie
aktywności fizycznej i sportu.

 
fbtwitter 

III dzień 8. Mistrzostw Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych (biathlon letni, kolarstwo szosowe, tenis stołowy)

Miłośnicy sportu trzeciego dnia 8. Mistrzostw Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych zmierzyli się w kolejnych konkurencjach. Tym razem było to kolarstwo w Kłaju i biathlon w Zakopanem w Dolinie Kościeliskiej. Pomimo problemów z pogodą prawdziwi pasjonaci sportu nie rezygnują z walki i woli zwyciężania. Zawodnikom nie przeszkodziły kilometry do pokonania, ani uciążliwy deszcz.

Trzeciego dnia mistrzostw, odbyły się zawody w kolarstwie szosowym w miejscowości Kłaj. 35 zawodników i zawodniczek, próbowało swoich sił na dystansie 4 kilometrów na drogach tej gminy w zawodach na czas. Następnie po posiłku regeneracyjnym i odpoczynku, zawodnicy wyjechali ponownie na szosę, gdzie w strugach deszczu przemierzyli dystans 20 kilometrów.

- Trudno opisać dzisiejsze wydarzenia. Wszyscy byli zachwyceni profesjonalizmem obsługi i przyjęcia naszych zawodników, jaki przygotował dla nas Urząd Gminy w Kłaju oraz odpowiedzialny za stronę sportową Marek Kosicki, organizator wielu profesjonalnych imprez kolarskich. Wyznaczone trasy zawodów zamknięto dla ruchu ulicznego - mówi prof. Andrzej Chmura, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego 8. ME Osób po Transplantacji i Dializowanych.

Kolarzy z 8 krajów przywitał w samym centrum wójt gminy - Zbigniew Strączek. W holu urzędu przygotowane zostały stanowiska dla regeneracji zawodników wraz ze stołami do masażu oraz podawana była kawa, herbata i ciastka. W trakcie dnia przygotowano także posiłek regeneracyjny w postaci obiadu. Na rozdaniu nagród przygotowanym tuż przy budynku Urzędu Gminy prym wiodły dwie piękne hostessy wraz z czwórką dzieciaków w strojach krakowskich. – Jestem wdzięczny panu wójtowi za tak piękne przyjęcie naszych zawodników w sąsiedniej miejscowości Krakowa. Pomimo deszczowej pogody, wrócili oni zdrowi, zadowoleni i zachwyceni wspaniałym przyjęciem uczestników wyścigu – dodaje prof. Andrzej Chmura.

Oficjalna dekoracja zwycięzców odbyła się przed Urzędem Gminy. Najlepsi z najlepszych w swoich kategoriach, kolejno stawali na podium. Mistrzostwa zakończono wspólnym zdjęciem pamiątkowym.

Po raz pierwszy w czasie Mistrzostw Europy, rozegrany został biathlon letni, który odbył się w Zakopanem. - Każdy kraj, który jest organizatorem może dodać jedną nową dyscyplinę sportową. Wprowadziliśmy więc taką dyscyplinę, w której nasi zawodnicy mogliby zdobyć jak najwięcej medali. Z racji tego, że organizujemy zawody w strzelaniu w czasie obozów letnich, postanowiłam żeby to był letni biathlon, bieg połączony ze strzelaniem - mówi Krystyna Murdzek, wiceprzewodnicząca Komitetu Organizacyjnego, odpowiedzialna za sprawy logistyczne. - Konkurencja polegała na biegu na 1200 m, który przerywany był po przebiegnięciu każdych 400 m strzeleniem. Za nietrafiony strzał dopisywana była kara (+) 15 sekund i zawodnik, który osiągnął najniższy czas zostawał zwycięzcą - dopowiada Krystyna Murdzek.

W zawodach udział wzięło 34 zawodników, w których drużyna Polska zdobyła aż 15 medali! Po rozdaniu nagród, odbył się piknik, przygotowany przez pracowników Biathlonowego Klubu Sportowego "Wojsko Polskie - Kościelisko".
Startujący zawodnicy faktycznie mocno przeżywają swoje wygrane. To nie tylko wyróżnienie dla nich, ale też udowodnienie sobie jak silni fizycznie i psychicznie potrafią być. - Zdobyłam dzisiaj w biatlonie złoty medal. To niesamowite uczucie szczęścia i dumy, ponieważ udało mi się oddać bezbłędnie wszystkie strzały, czym nadrobiłam wyniki w bieganiu - mówi Iwona Glazar, członek Komitetu Organizacyjnego. Przed nami kolejny dzień zawodów, miejmy nadzieję, że Polska grupa wzbogaci się o kolejne medalowe nagrody.

8. Mistrzostwa Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, to projekt, który jest inicjatywą Europejskiej Federacji Sportu dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, która wspiera działania ukierunkowane na sport, zdrowie i promocję idei rozwoju transplantacji. W Polsce ten program realizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji. To wyjątkowa propozycja połączenia sportowej rywalizacji z propagowaniem świadomego dawstwa narządów.

Patronat honorowy nad 8. ME dla Osób po Transplantacji i Dializowanych objęli: Minister Sportu i Turystyki - Andrzej Biernat, Minister Pracy i Polityki Społecznej - Władysław Kosiniak-Kamysz, Polski Komitet Olimpijski oraz Prezydent Miasta Krakowa - Jacek Majchrowski.

Patronat medialny nad imprezą sprawują TVP Kraków, Radio Kraków, portal kraków.pl oraz Agencja reklamowa AMS.

Agnieszka Piwko

Zapraszmy do obejrzenia zdjęć (kliknij poniżej).

03

Please publish modules in offcanvas position.