Propagowanie świadomego oddawania narządów
do przeszczepu poprzez rozpowszechnianie
aktywności fizycznej i sportu.

 
fbtwitter 

Ceremonia Zakończenia 8. Mistrzostw Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, 22 sierpnia 2014r., Kopalnia Soli w Wieliczce

Do zobaczenia za dwa lata w Finlandii

38 złotych, 36 srebrnych i 37 brązowych – łącznie 111 medali zdobyła Polska drużyna podczas 8. Mistrzostw Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, które odbywały się Krakowie w dniach 16-23 sierpnia 2014 roku, na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego.

Po zakończeniu zawodów lekkoatletycznych i rozdaniu ostatnich medali, odbyła się ceremonia zakończenia w zupełnie niecodziennym miejscu – Komorze Warszawa w Kopalni Soli w Wieliczce – 120 m pod ziemią. Właśnie tam, w niepowtarzalnym klimacie odbyło się podsumowanie ogromu wysiłku 350 zawodników po transplantacji i dializowanych z 22 krajów Europy, uczestniczących w zawodach. Wszystkich gości przywitali Agnieszka Baczkowska i Krzysztof Głombowicz, którzy podczas mistrzostw komentowali na bieżąco po polsku i angielsku, wiele konkurencji sportowych. Następnie znana artystka estrady, Sabina Sago w swoim repertuarze uhonorowała zawodników zaczynając od piosenki Tiny Turner - „You're Simple the best".

Pierwszym prelegentem była Judit Berente, która w imieniu Europejskiej Federacji Sportu podziękowała Komitetowi Organizacyjnemu za zorganizowanie wspaniałych igrzysk sportowych. - 8. Mistrzostwa Osób po Transplantacji i Dializowanych. Były to najlepiej pod każdym względem zorganizowane zawody, a AWF to miejsce wyjątkowe do organizowania tego typu igrzysk. Za dwa lata wszyscy uczestnicy spotkają się w Finlandii. Spędziliśmy w Krakowie razem wiele dni i myślę, że w naszych sercach zostaną wspomnienia najbardziej udanych mistrzostw sportowych. W imieniu Europejskiej Federacji Sportu chciałabym podziękować organizatorom wspaniałej imprezy. Przez ostatnie dwa lata praca z komitetem organizacyjnym była bardzo wytężona. Dzięki temu nasze kontakty bardziej się zacieśniły. Z naszej strony, także staraliśmy się pomóc. Na zakończenie serdecznie wszystkim gratuluję dobrych wyników podczas zawodów - powiedziała Judit Berente, President of the European Transplant Sports Federation.

Następnie, prof. Andrzej Chmura, podziękował wszystkim członkom Komitetu Organizacyjnego oraz tym, którzy pomagali w organizacji i przygotowaniu od strony sportowej w tym: Renacie Nierodzie – Dyrektorowi ds. Sportowych, Dr n. med. Grzegorzowi Chmielowi – Naczelnemu Lekarzowi Mistrzostw, Piotrowi Słomińskiemu – Kierownikowi Obiektów, Robertowi Kowalskiemu – Kierownikowi ds. Żywienia i Mediów, Pawłowi Żychowiczowi – Kierownikowi Wolontariuszy, Iwonie Glazar – Zastępcy Dyrektora ICC,. Marzenie Leśniewskiej – Kierownikowi Ceremonii, Annie Abramczyk-Dobrzyńskiej – Kierownikowi Transportu, Czesławowi Kowalowi – Kierownikowi Zakwaterowania, Pawłowi Potoczkowi – pracownikowi AWF Kraków, Vice Prezesowi AZS AWF Kraków, współtwórcy programu sportowego mistrzostw, a także sponsorom - Ministerstwu Sportu i Turystyki – na ręce Elżbiety Bojanowskiej, Polskiej Grupie Energetycznej PGE – na ręce Wojciecha Cichońskiego, rodzinnego dawcy nerki dla bratanka, Dorocie Borkowskej - przedstawicielowi Fundacji PGE Energia Serca, Hotelowi Galeria Glorietta w Iwoniczu-Zdroju – na ręce właściciela - Mirosława Zarzyckiego, a także Grzegorzowi Sudołowi, naszemu wspaniałemu chodziarzowi, który obok pomocy trenerskiej, wspomógł organizatorów także przy pomocy swojej firmy Sudoł & Co w przygotowaniu numerów startowych. Podziękowano także nieobecnym sponsorom, którzy od lat wspierają Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji.

- Tak jak zwykle przy organizacji tak dużej imprezy, zdarzają się różne wpadki, jednak w tym przypadku szczęście nam dopisywało i wszystko udało się niemal perfekcyjnie, a drobne kłopoty rozwiązywaliśmy tak, aby wszyscy pozostawali zadowoleni. Zaczęliśmy z bardzo wysokiego C, bo otwarcie zawodów było na krakowskim rynku, w asyście tysięcy mieszkańców Krakowa i turystów z różnych stron świata. Nigdy jeszcze rozpoczęcie nie było przeprowadzone z takim rozmachem i w tak eksponowanym i fascynującym miejscu. Nawet hejnalista zszedł dla nas z Wieży Mariackiej i zagrał na naszej scenie hejnał, co wzbudziło ogromne zaciekawienie widzów zarówno polskich, jak i zagranicznych. Głównym naszym celem jest propagowanie transplantologii, a to jest nasze życzenia, aby zmarli nie zabierali swoich narządów do nieba było mottem tych mistrzostw. To wielka przyjemność przebywać z wam i być świadkiem waszych zmagań i waszej radości i postaramy się, aby nasze mistrzostwa utkwiły wam na zawsze w pamięci. Dziękuję wszystkim za pomoc w organizacji tych mistrzostw. Na co dzień jestem lekarzem, tutaj miałem okazję poznać wielu wspaniałych ludzi. Mam nadzieję, że zabierzecie stąd najlepsze wspomnienia – powiedział prof. Andrzej Chmura.

Następnie odczytane zostały wyniki klasyfikacyjne drużyn. I tak, pierwsze miejsce zdobyła reprezentacja Węgier, uzyskując łącznie 113 medali, drugie miejsce zajęła – Polska ze 111 medalami, a trzecie – Irlandia, zdobywając 67 medale. W klasyfikacji indywidualnej, najlepszym zawodnikiem został pływak reprezentacji Polski – Andrzej Lewandowski z Warszawy (trzynaście lat po przeszczepie nerki od ojca), zdobywając 7 złotych medali.

To trudna sprawa zdobyć tyle złotych medali na raz - mam na to sposób. Najpierw trzeba zdobyć pierwszy medal, dobrze by był złoty. Następnie trzeba startować w kolejnej konkurencji – zdobyć się znów na największy wysiłek – i znowu stanąć na najwyższym podium. I tak z kolejnymi. Tak naprawdę trzeba ciężko pracować (uśmiecha się). A tak poważnie, żeby zdobyć tyle złota podczas mistrzostw, to należy naprawdę się do tego przygotować i fizycznie i mentalnie, poznać konkurentów i wybrać dyscypliny, w których dobrze się czujemy. Ja do mistrzostw w pływaniu, przygotowywałem się od sześciu lat. Regularnie pływam – tak jak pozwala mi na to czas. Natomiast do obecnych igrzysk przygotowywałem się bardziej intensywnie, bo przez 2 miesiące, zarówno na siłowni, jak i pływaniu z trenerem – o tym jak zdobywa się siedem złotych medali na Mistrzostwach Europy opowiada Andrzej Lewandowski, siedmiokrotny złoty medalista w pływaniu.

Wracając jeszcze do medali. - Wyprodukowane zostały przez rodzinę, która artystycznie produkcją medali zajmuje się od czasów wojny. I bardzo wzruszające było to, jak dzień przed zawodami przyjechali całą rodziną, by wręczyć nam je. Wszyscy byli zachwyceni ich jakością – to ciężki metal, czuje się go na szyi. Medal ten ma symbole – na rewersie są narządy, które są przeszczepiane – wspomina prof. Andrzej Chmura Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego 8 ME Osób po Transplantacji i Dializowanych.

Po wszystkich przemówieniach, rozdaniu nagród i podziękowaniach, nastąpiło przekazanie flagi mistrzostw na ręce przedstawiciela z Finlandii, gdzie za dwa lata odbędą się kolejne już – 9. Mistrzostwa Europy.

Agnieszka Piwko

 

Poniżej przedstawiamy wyniki drużynowe:

1. WĘGRY = 113 medali, w tym: Z-52, S-37, B-24
2. POLSKA = 111 medali, w tym: Z-38, S-36, B-37
3. IRLANDIA = 67 medale, w tym: Z-18, S-18, B-31

Największą liczbę medali zdobył nasz zawodnik – Andrzej Lewandowski – 7 złotych.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

06

oraz na stronie: http://www.watra.pl/krakow/sport/2014/08/23/8-me-dla-osob-po-transplantacji-i-dializowanych

 

 

Please publish modules in offcanvas position.