Propagowanie świadomego oddawania narządów
do przeszczepu poprzez rozpowszechnianie
aktywności fizycznej i sportu.

 
fbtwitter 

Podsumowanie 8. Mistrzostw Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, 16-23 sierpnia, 2014 r., Kraków

8. Mistrzostwa Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych
16-23 sierpnia 2014 r. Kraków


111 medali polskich zawodników po transplantacji i dializowanych.
2. miejsce Polski w klasyfikacji medalowej państw.
Polski zawodnik, Andrzej Lewandowski najlepszym zawodnikiem mistrzostw.


W dniach od 16 do 23 sierpnia 2014 r. w Krakowie odbywały sie 8. Mistrzostwa Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych. Głównym organizatorem imprezy było Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji z Iwonicza-Zdroju. Współorganizatorem Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie.
Mistrzostwa były europejskim projektem na rzecz pacjentów po przeszczepieniu i dializowanych w zakresie sportu, zdrowia i edukacji. Edukacja dotyczyła rozwoju transplantacji, promocji zadań prozdrowotnych oraz aktywizacji mieszkańców Krakowa i Polski do gotowości dzielenia się życiem poprzez świadome dawstwo narządów.
Celem projektu była popularyzacja idei transplantacyjnej poprzez aktywność fizyczną i sport.
Platformą dla sportu i edukacji w celu propagowania transplantacji były zawody sportowe w 12 dyscyplinach: badmintonie, biathlonie letnim, golfie, kolarstwie szosowym, lekkiej atletyce, pływaniu, siatkówce plażowej, tenisie stołowym i ziemnym, bowlingu, darts (lotki) i petanque (gra w kule).
Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego mistrzostw był Profesor Andrzej Chmura, chirurg, transplantolog, Kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej ze Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie.
Ceremonia Otwarcia odbyła się na Rynku Głównym w Krakowie przy tysiącach zgromadzonych turystów i mieszkańców. Szczególnym akcentem ceremonii było odegranie hejnału mariackiego specjalnie dla nas ze sceny na rynku przez hejnalistę, który zszedł z Wieży Mariackiej oraz wypuszczone w niebo dwa białe gołębie, symbolizujące dawców i biorców narządów.
W części artystycznej wystąpili niewidzący piosenkarz z "Zaczarowanej piosenki" Anny Dymnej - Grzegorz Dowgiałło oraz Paweł Kukiz ze swoim zespołem. Szczególnie występ Pawła, który jest przyjacielem sportowców po przeszczepach wciągnął do wspaniałej zabawy zarówno zgromadzonych sportowców, jak i zgromadzonych na rynku widzów.
W zawodach wzięło udział ok. 500 uczestników z 22 krajów. W tym 354 zawodników po transplantacji narządów (nerek - 224 osoby, wątroby - 47 osób, serca - 20 osób, płuc - 10 osób, nerki i trzustki, serca i płuc - po 3 osoby, serca i wątroby - 2 osoby, serca i wątroby - 1 osoba). W grupie tej byli także pacjenci po przeszczepie szpiku kostnego - 3 osoby oraz płuca i szpiku kostnego - 1 osoba oraz pacjenci dializowani - 30 osób.
Polska reprezentacja liczyła 58 zawodników, w tym 11 dzieci. Dzięki przygotowaniom na obozach sportowych w latach 2012 - 2014 r. polscy pacjenci zdobyli aż 111 medali. Najlepszym zawodnikiem mistrzostw został polski reprezentant Andrzej Lewandowski, który zdobył 7 złotych medali w pływaniu (5 indywidualnie i 2 w sztafetach pływackich), natomiast trzecie miejsce wśród zawodniczek mistrzostw wywalczyła Wioletta Kimla, zdobywając 5 medali: 4 złote: w tenisie stołowym indywidualnie i grze mieszanej z Markiem Silarskim, w pchnięciu kulą i darcie oraz 1 srebrny w rzucie oszczepem. Najlepszą, najstarszą zawodniczką mistrzostw wśród kobiet była Krystyna Murdzek, która zdobyła 5 medali (3 złote: w rzucie oszczepem i piłeczką palantową oraz darcie, 1 srebrny: w biathlonie letnim i 1 brązowy w chodzie sportowym na 3000 m). Dzieci poniżej 18 roku życia zajęły w ogólnej klasyfikacji pierwsze miejsce. Indywidualnie drugie miejsce w punktacji mistrzostw zajął Marek Husar, a trzecie Weronika Kliszka, oboje z Polski, zdobywając 3 medale.
Pacjenci - zawodnicy startując w zawodach dali żywe świadectwo, że transplantacja jest najlepszą metodą ratowania życia chorych z niewydolnością narządową, a podarowane im narządy pozwalają wrócić do życia w pełnym zakresie, z uprawianiem sportu włącznie.
Osobami popierającymi mistrzostwa byli znani sportowcy: Przemysław Saleta - mistrz Europy i świata w kick-boxingu, Grzegorz Sudoł - wielokrotny olimpijczyk i wicemistrz Europy w chodzie sportowym, artyści: Anna Dymna, Paweł Kukiz i Sabina Sago.
Przemysław Saleta i Grzegorz Sudoł towarzyszyli zawodnikom w czasie zawodów i wręczali medale.
W czasie trwania Mistrzostw Europy w Krakowie odbywała się promocja świadomego dawstwa narządów pod hasłem: "NIE ZABIERAJ SWOICH NARZĄDÓW DO NIEBA..." poprzez bilbordy i inne rodzaje reklamy wizualnej, dodatkowo zawody i idea transplantacji były nagłośnione medialnie przez TVP Kraków, TVN, PR Kraków, PR Program I, programy informacyjne i prasę.
Mistrzostwa zakończono uroczystą kolacją w Kopalni Soli w Wieliczce (120 m pod ziemią), podczas której dokonano podsumowania imprezy, podziękowano zawodnikom, kierownikom ekip za udział w imprezie oraz sponsorom i wszystkim członkom komitetu organizacyjnego imprezy.
Gwiazdą wieczoru była piosenkarka Sabina Sago z gitarzystą, która dla zawodników i Organizatorów zaśpiewała m. innymi znany utwór Tiny Turner „You're simply the best.
W Ceremonii zakończenia wzięli udział. m.in. prof. dr hab. n. med. Bolesław Rutkowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego oraz Elżbieta Bojanowska reprezentująca Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Podczas zakończenia nastąpiło symboliczne przekazanie flagi Federacji Europejskiej Finom, którzy za dwa lata zorganizują kolejne Mistrzostwa Europy.
Organizacja mistrzostw została bardzo wysoko oceniona przez Prezydent Europejskiej Federacji Sportu dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, Judit Berente, która napisała w oficjalnym liście, m.in.:


" Szanowny Prof. Andrzej Chmura, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
Szanowna Pani Krystyna Murdzek, Wiceprzewodnicząca Komitetu Organizacyjnego


W imieniu Europejskiej Federacji Sportu dla Osób po Transplantacji i Dializowanych chciałabym podziękować za tak znakomitą organizację 8. Mistrzostw Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych przez Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji, Polski Komitet Organizacyjny, co przyczyniło się do sukcesu Mistrzostw.
W oparciu o moje doświadczenie mogę stwierdzić, że w historii Europejskich Igrzysk i Mistrzostw te były najlepiej zorganizowane i przygotowane.
Ceremonia Otwarcia pozostanie w pamięci nas wszystkich z licznymi wzruszającymi chwilami w tym pięknym historycznym miejscu. Na twarzach uczestników widać było emocje i wzruszenie tym, że mogą być częścią tego wydarzenia...". >>> więcej >>> więcej tłumaczenie


Wszyscy kierownicy ekip narodowych dziękowali szczerze Organizatorom, podobnie jak niemal wszyscy uczestnicy, namawiając przy tym na podjęcie się organizacji Mistrzostw Światowych.


Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
Andrzej Chmura i Krystyna Murdzek

 

Zapraszamy na film - podsumowujący 8. Mistrzostwa Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, które odbyły się w Krakowie w dniach 16 – 23 sierpnia 2014r.

07

roll up 85x200 24

Serdeczne podziękowania dla sponsorów & partnerów imprezy, dzięki którym wsparciu była możliwa realizacja 8. Mistrzostw Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych

roll up 85x200

Zadanie dofinansowane ze śródków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystki

baner msit

 

oraz na stronie: http://www.watra.pl/krakow/sport/2014/08/23/8-me-dla-osob-po-transplantacji-i-dializowanych

 

Please publish modules in offcanvas position.