Propagowanie świadomego oddawania narządów
do przeszczepu poprzez rozpowszechnianie
aktywności fizycznej i sportu.

 
fbtwitter 

II Konferencja ,,ŻYCIE Z ŻYCIA 2014 DAJ SZANSĘ INNYM”, 18.10.2014 r., Jedlicze

konf zzz 1II Konferencja ,,ŻYCIE Z ŻYCIA 2014- DAJ SZANSĘ INNYM", 18.10.2014 r., Jedlicze

Patronat honorowy nad konferencją objął Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz Metropolita Krakowski

W dniu 18 października 2014 r. w Sali Rafinerii Nafty Jedlicze na zaproszenie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Gminy Jedlicze mieliśmy przyjemność uczestniczyć w konferencji ,,Życie z Życia – daj szansę innym" poświęconej propagowaniu wiedzy na temat świadomego dawstwa narządów i szpiku kostnego. Była to już druga edycja konferencji. Zeszłoroczna konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem, co przyczyniło się do organizacji II edycji. Cieszymy się, że jest to kontynuacja Akcji "Życie z Życia" Przeszczep Podkarpacie, zainicjowanej przez Krystynę Murdzek - pacjentki po transplantacji nerki, w 2003 r. jest kontynuowana w różnych środowiskach.
Oficjalnie konferencję otworzył Edward Nowak, pomysłodawca I edycji konferencji w 2013 r. wraz z wiceburmistrzem Piotrem Rostek. Głównym jej motywem była szczera chęć niesienia pomocy dla ciężko chorego Burmistrza Gminy Jedlicze, Zbigniewa Sanockiego. Dzięki konferencji bardzo wielu mieszkańców oddało swoją krew do banku szpiku kostnego. II jej edycja to wyraz wdzięczności dla bezimiennych dawców szpiku kostnego.IMG 3835
Konferencję prowadził i rozpoczął wykładem dr hab. med. Andrzej Pluta, Profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego - Konsultant Wojewódzki ds. hematologii, Kierownik Oddziału Hematologii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie im. ks. B. Markiewicza pt. Leczenie z użyciem transplantacji szpiku - czy jesteśmy w stanie sprostać potrzebom w naszym województwie.
Wykład pt. Przeszczepianie szpiku kostnego - nowoczesna metoda leczenia chorób krwi w zastępstwie prof. prof. dr hab. med. Aleksandra B. Skotnickiego - Kierownika Katedry i Kliniki Hematologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum wygłosiła dr hab. n. med. Beata Piątkowska- Jakubas z  Katedry i Kliniki Hematologii Collegium Medicum UJ, Oddziału Przeszczepiania Szpiku Kostnego, Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Następnie wygłosiła swój wykład pt. Przeszczepianie szpiku - dlaczego potrzebujemy wciąż nowych dawców?
Stanowisko Kościoła katolickiego wobec zagadnień transplantacji narządów przedstawił ksiądz Profesor dr hab. Adam Podolski z  Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Zabiegi transplantacyjne w społecznej świadomości - czy edukacja jest potrzebna? Aktywność województwa podkarpackiego w dziedzinie pozyskiwania dawców i narządów. Wykład wygłosiła mgr Ewa Zawilińska - Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie

IMG 3839IMG 3823
Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji w sali konferencyjnej przygotowało stanowisko z ekspozycją materiałów dot. świadomego dawstwa narządów i szpiku kostnego oraz rozdawało oświadczenia woli. Promowaliśmy także biuletyn, pt. "Sport osób po transplantacji narządów i dializowanych".
W konferencji wzięli udział: przedstawiciel Zarządu Urzędu Marszałkowskiego, Starosta Krośnieński, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz mieszkańcy Jedlicza.

Please publish modules in offcanvas position.