Propagowanie świadomego oddawania narządów
do przeszczepu poprzez rozpowszechnianie
aktywności fizycznej i sportu.

 
fbtwitter 

IX Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych w lekkiej atletyce, pływaniu, tenisie, tenisie stołowym i biathlonie letnim, 21-24 maja 2014 r., Zakopane

DSC 0011

Herb Gmina Miasto Zakopane 

 Patronat Honorowy:

 Burmistrz Miasta Zakopane Janusz  Majcher

 

W dniach od 21 do 24 maja 2014 r. odbywały się IX Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych w Zakopanem. Głównym celem imprezy było propagowanie świadomego oddawania narządów do przeszczepu poprzez rozpowszechnianie aktywności fizycznej i sportu w środowisku osób po transplantacji i dializowanych oraz popularyzacja idei transplantacyjnej. W trakcie Igrzysk rozdawano ,,Oświadczenia Woli", ulotki POLTRANSPLANTU „Co każdy powinien wiedzieć o przeszczepianiu narządów".
Zaproszonymi gośćmi, którzy uczestniczyli w uroczystym Otwarciu Igrzysk byli: Pan Wiceburmistrz Miasta Zakopane Mariusz Koperski, Prof. dr hab. Andrzej Chmura – z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WUM, Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie, wiceprezes Zarządu stowarzyszenia, Dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu OPO w Zakopanem – Pan Jacek Bartlewicz, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Pan Leszek Behounek oraz Kierownik Działu Sportu COS OPO Zakopane Pan Piotr Smółka.

DSC 0111
W zawodach startowało 62 zawodników, w tym 54 po transplantacji narządów (nerek, serca i wątroby) i 1 os. dializowana. Startowano w następujących dyscyplinach sportowych: lekka atletyka, pływanie, tenis ziemny, tenis stołowy i biathlon letni. Zawody były ostatnim sprawdzianem dla pacjentów po transplantacji i dializowanych do reprezentacji Polski na 8. Mistrzostwa Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, które odbędą się w dniach od 16-23 sierpnia 2014 r.  w Krakowie. Swoich pacjentów w trakcie zawodów dzielnie wspierali lekarze: prof. dr hab. Andrzej Chmura - chirurg, transplantolog oraz dr Jacek Rubik – nefrolog i dr Augustin Sebiguli Marishekome pediatra. Obaj z Centrum Zdrowia Dziecka z Warszawy.
Gorące podziękowania dla pracowników COS OPO Zakopane, wolontariuszy, sędziów z MOSiR w Zakopanem, a szczególnie podziękowania dla pana dyrektora Leszka Behounka, pana Wiesława Watrasa oraz mjr Józefa Staszela z BKS "Wojsko Polskie" Kościelisko i trenera Jana Murdzek za organizację zawodów biathlonowych.
Dziękujemy bardzo rodzicom za kibicowanie dzieciom, które startowały w zawodach. Należy podkreślić, że systematyczna aktywność dzieci po przeszczepieniu narządów, bezsprzecznie pomaga w rozwoju umysłowym, co potwierdzają badania neurologów.
W czasie zawodów nagrano materiał do spotu reklamowego dot. świadomego dawstwa narządów, który będzie edytowany przed i w czasie 8. Mistrzostw Europy, w Krakowie.

Serdeczne podziękowania dla sponsorów imprezy, dzięki którym wsparciu była możliwa realizacja zadania dla osób po transplantacji i dializowanych. Byli nimi: Roche Polska Sp z o.o., AK-POL z Bielska - Białej, Urząd Marszałkowski z Rzeszowa (zadanie współfinansowane ze środków Województwa Podkarpackiego), firma SPLAST Sp. z o.o. z Jedlicza, darczyńcy 1%, dofinansowanie zadania ze środków PFRON z Centrum Pomocy Rodzinie Powiatu Krośnieńskiego oraz z wpłat indywidualnych zawodników.

Dziękujemy bardzo mediom za obsługę medialną zawodów: panu redaktor Maciejowi Stasińskiemu z Podhalańskiego Serwisu Informacyjnego WATRA oraz panu redaktorowi naczelnemu Radia Alex, Piotrowi Sambor.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zawodów:

 Zawody - Pływanie, COS Zakopane

Zawody - Biathlon, Kościelisko-Kiry

 Zawody - Tenis stołowy, COS Zakopane

 Zawody  - Lekka atletyka, COS Zakopane

 PLAKAT 70X50 new

 

 

Sponsorzy:

podkarpackie forma podstawowa z haslemlogo SPLASTlogo 1 procent

 

Zadanie jest współfinansowane ze środków Województwa Podkarpackiego.
Dofinansowanie zadania ze środków PFRON z Centrum Pomocy Rodzinie Powiatu Krośnieńskiego.

Patronat medialny:

logo watraLOGO AKTUALNE

 

 

 

 

 

 

Please publish modules in offcanvas position.