Propagowanie świadomego oddawania narządów
do przeszczepu poprzez rozpowszechnianie
aktywności fizycznej i sportu.

 
fbtwitter 

Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji (skrót: PSST) zostało powołane do życia 14 lipca 2005 roku. Jesteśmy organizacją o statusie pożytku publicznego. W roku 2017 minie 12 lat działalności stowarzyszenia.

Misja stowarzyszenia jest propagowanie świadomego dawstwa narządów, poprzez rozpowszechnianie aktywności fizycznej i sportu w środowisku osób po transplantacji.

Głównymi prekursorami założenia stowarzyszenia byli: Prof. dr hab. n. med. Andrzej Chmura (chirurg, transplantolog) i mgr Krystyna Murdzek (nauczyciel wychowania - fizycznego, trener I klasy narciarstwa biegowego), u której dokonał przeszczepienia nerki.
Stowarzyszenie prowadzi dla wszystkich zrzeszonych działalność sportową, rekreacyjną i rehabilitacyjną. Jej zadaniem jest także popularyzowanie i organizacja  aktywności fizycznej wśród wszystkich pacjentów po przeszczepieniu narządów w naszym Kraju.
Pomaga ona wszystkim, którzy chcą, przez swój aktywny udział w sporcie, promować ideę przeszczepiania, jako najlepszego sposobu leczenia niewydolności narządów.


Sport po transplantacji wśród dzieci i osób dorosłych w Polsce pomaga  w pełni powrócić do aktywnego życia. Jesteśmy pewni, że nasz wspólny wysiłek pomoże przełamać wiele barier społecznych i psychologicznych, i poprzez krzewienie oświaty o przeszczepianiu, przyczyni się do zwiększenia liczby narządów, pozyskiwanych do transplantacji w Polsce, poprzez żywe świadectwo pacjentów.


PSST przyjęło hasło przewodnie „Przeszczep to nowe życie” i gorąco zachęca do aktywnego udziału i współpracy wszystkich po przeszczepieniu narządu oraz każdą osobę popierającą ideę transplantacyjną.
W latach 2004 -2015 polscy zawodnicy zdobyli 349 medali w światowych i europejskich igrzyskach. W tym 48 dzieci.


Największym osiągnięciem stowarzyszenia jest organizacja 8 Mistrzostw Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, które odbyły się w Krakowie, w dniach od 16 do 23 sierpnia 2014 r. Polska reprezentacja zajęła II miejsce na 22 startujące kraje zdobywając 139 medali, w tym 28 dzieci.
Najlepszym zawodnikiem Mistrzostw został Andrzej Lewandowski, zdobywając 7 złotych medali w pływaniu.
W roku 2016, w czasie 9. Mistrzostw Europy został także najlepszym zawodnikiem, nasz członek, Dawid Zimowski w pływaniu.
W latach 2004 - 2016 zdobyliśmy 410 medali w imprezach międzynarodowych.

 

    Prof. dr hab. med. Andrzej Chmura,chirurg, transplantolog
    Mgr Krystyna Murdzek- Prezes stowarzyszenia

Please publish modules in offcanvas position.