Propagowanie świadomego oddawania narządów
do przeszczepu poprzez rozpowszechnianie
aktywności fizycznej i sportu.

 
fbtwitter 

IV dzień 8. Mistrzostw Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych (golf, tenis ziemny, kręgle)

Duża sprawność i wydolność fizyczna

Golf, tenis ziemny i kręgle - to te dyscypliny, które miały miejsce czwartego dnia 8. Mistrzostw Europy Osób Dializowanych i po Transplantacji.

Pomimo deszczowej pogody, zawodnikom dopisywał dobry nastrój i hart ducha. W czwartym dniu mistrzostw, rozegrano trzy dyscypliny sportowe. Pierwsza z nich, od godzin rannych rozgrywała się 30 km za Krakowem w Paczółtowicach, gdzie na pięknych polach klubu golfowego 22 zawodników w 5 zespołach walczyło o trofea.

Kraków Valley Golf & Country Club to pierwsze w południowej Polsce, 18-dołkowe pole golfowe klasy mistrzowskiej, zaprojektowane przez jednego ze znanych architektów golfowych - Ronalda Freama z Kalifornii. Pole golfowe, wybudowane według standardu USGA, może zaspokoić ambicję najbardziej wymagających graczy. Całkowita długość pola z Professional tee wynosi 6518 m. Zróżnicowane topograficznie, szerokie, pofałdowane fairway'e, głębokie bunkry – to najbardziej charakterystyczne elementy, które wkomponowano w typowo jurajski krajobraz i otoczono granicą gęstego lasu. Całość robi duże wrażenie, nawet na golfistach, którzy odwiedzili najpiękniejsze pola golfowe świata.

Natomiast na obiektach Politechniki krakowskiej oraz AWF'u, równocześnie, przez cały dzień trwały rozgrywki tenisowe. - Jestem zauroczony i zafascynowany postawą ludzi, którzy przeżyli własną tragedię, a ich zaangażowanie w sport – w tym wypadku w tenis - jest po prostu imponujące. Te dni, które spędziłem podczas zawodów z ludźmi po transplantacji będą dla mnie wielkim motorem napędowym, żeby innym przekazywać wiedzę jak należy walczyć z chorobą poprzez ruch i rekreację sportową, by normalnie móc uczestniczyć w życiu społecznym – mówi dr Bogdan Sakowicz, pracownik naukowy przy AWF w Krakowie, asygnowany przez uczelnię jako opiekun rozgrywek w tenisa w ramach ME.

Ciekawostką rozgrywek był 75 letni zawodnik z Niemiec, Friedhelm Olschewski (po przeszczepie serca) – co było imponującym zjawiskiem i zarazem dowodem, że tenis można uprawiać do późnego wieku rekreacyjnie i wyczynowo. - Zaskoczeniem była duża sprawność i wydolność fizyczna oraz psychiczna, która cechuje tych ludzi. Sprawność w końcu nie jest ich podstawową cechą, ale w tych wypadkach w ogóle nie był tego widać – mówi dalej dr Bogdan Sakowicz. Troszeczkę dzisiaj przeszkodził nam deszcz, w związku z tym nie wszystkie korty nadawały się do gry od samego rana i część rywalizacji przebiegała w hali tenisowej AWF.

Na kortach ziemnych przeprowadzone zostały najważniejsze turnieje męskie, natomiast w hali tenisowej turnieje dla kobiet i osób w starszych grupach wiekowych. Atmosfera i poziom tych zawodów w obu miejscach był bardzo wysoki. - Cieszę się też, że te mistrzostwa odbywały się na terenie AWF. Mamy tutaj wspaniałe tradycje. Tenisiści uczestniczący w tych Mistrzostwach Europy, mieli możliwość rozgrywać turniej na tych kortach, na których trenują Agnieszka i Urszula Radwańskie, co na pewno było dla tych wszystkich tenisistów i tenisistek miłym zaskoczeniem. Moja fascynacja postawą tych ludzi, na pewno zostanie mi do końca życia – powiedział Bogdan Sakowicz.

Trzecią rozgrywaną dyscypliną sportową były kręgle, które odbyły się w Pink Bowling Plaza w Krakowie. I tutaj emocji było co nie miara. Ta konkurencja jednak, nie została ukończona tego samego dnia, gdyż zabrakło czasu na tzw. mixty, ze względu na późne godziny wieczorne. Te konkurencje rozegrano dopiero następnego dnia, co choć było dodatkowym wysiłkiem dla organizatorów, jednak pozwoliło usatysfakcjonować w pełni wszystkich sportowców.

Przypomnijmy. Patronat honorowy 8 ME osób dializowanych i po transplantacji objęli: Minister Sportu i Turystyki - Andrzej Biernat, Minister Pracy i Polityki Społecznej - Władysław Kosiniak-Kamysz, Polski Komitet Olimpijski oraz Prezydent Miasta Krakowa - Jacek Majchrowski. Patronat medialny nad imprezą sprawują TVP Kraków, Radio Kraków, portal www.kraków.pl oraz Agencja reklamowa AMS.

Agnieszka Piwko

 

Zapraszmy do obejrzenia zdjęć (kliknij poniżej)

04

Please publish modules in offcanvas position.